Psikoterapi insanın yaşamını etkileyebilecek deneyimlerden biridir. Bu yazıda size en iyi psikologa gitmenizi değil de sizin en işinize yarayacak psikologa ulaşmanız için.  Bir psikolog bulma süreci de genelde düşündüğünüz kadar da basit olmaz. Böyle bir durumda aklımıza ilk gelen internet üzerinden ‘’Samsun’da ki en iyi psikologlar’’ gibi aramalar yapılıp iyi ulaşmaya çalışmaktayız. Bazen de psikolog tavsiyeleri, müşteri deneyimleri için ‘’Samsun’da psikolog tavsiyeleri” gibi internette arama yaparız. Bu aramalar sonucunda karşımıza çok fazla sonuç çıkıyor. Fakat gerçekten bulduğumuz bu sonuçlar en iyileri mi yoksa reklamını en iyi yapanlar mı?

En iyi psikologları bulmak için sıkça izlenen bu yol aslında pek de işe yaramıyor çoğu zaman. Bu yazıda nasıl iyi bir psikologa ulaşabilirsiniz, nelere dikkat etmelisiniz bunları görücez.

Samsun’da (diğer şehirlerde de) psikolog ararken aşağıdaki maddelere dikkat edebilirsiniz.

Alanından Mezun Olan Psikologlara Başvurun

Çok basit görünmesine rağmen önemli bir konudur bu. Çünkü aradığınız konunun mezunu olmadığı halde kendine tanıtan çok fazla kişi var. Bunu anlamanın en kesin kolay yolu diplomasını sormak ve size göstermesini istemenizdir. Bu konuda çekinmenize gerek yok.

İkinci bir soru ise psikologun mezun olduğu okul önemli midir? Önemlidir tabi ama. Uzaktan eğitim alan kişilerin kendilerini göstermek için ‘’Ben yurt dışında eğitim aldım.’’ Gibi cümleler kullanırlar. Bilinmesi gereken konu pek iyi olmadığı ve bu okullardan mezun olan psikologların iş yapma haklarının resmi olarak mümkün değildir.

Probleminizle İlgili Çalışan Psikologa Ulaşın

Psikologlar genelde bir alana yönelirler ve o alanda uzmanlaşırlar. Örnek verecek olursak depresyonla ilgilenen bir psikologdan iş hayatıyla ilgili bir yardım isteyemezsiniz. Psikoterapiye başlarken bu ayrımı yapabilmeniz gerekmektedir.

İlaç Gerektiren Tedavi Durumlarında Klinik Psikologdan Destek İsteyin

Klinik psikoloji, psikoloji biliminin uzmanlık alanlarından biridir, Psikopatolojik olduğunuzu düşünüyorsanız size en iyi hizmeti verecek olan klinik psikologdur. Yeme bozuklukları, intihar düşüncesi, kişilik bozukluklar vb. gibi insanın hayatını gerçek anlamda etkileyen durumlar psikopatolojiye örnek verilebilir. Eğer bunun gibi konularda için desteğe ihtiyacınız var ise en doğru yer klinik psikologdur.

Terapi Türleri Psikoterapi Sürecinizi Etkiler

Psikolojik rahatsızlıklara karşı birbirinden farklı başvurulan yöntemler vardır. Her terapi yönteminin duruma göre sağladığı avantajlar farklıdır. Davranışçı terapi, oyun terapisi, grup terapisi vb. gibi birden fazla terapi vardır. Psikologlar bu terapi eğitimlerini tamamladıktan sonra psikoterapist unvanını kullanabilirler.

En Pahalı Psikolog En İyi Psikolog Değildir

Samsun’daki(Diğer Şehirlerde De) psikolog ücretleri semtinden semtine, psikologdan psikologa farklılık gösterebilmektedir. Hatta aynı psikologun olduğu semtten farklı bir semte verdiği hizmet fiyatının değiştiği görülmüştür. Psikologun aldığı eğitimlerinden tutun kişilere verdiği hizmetin çeşidine, sahip olduğu unvanına ve psikologun popülerliğine neredeyse her şey ücrete yansıyabilir. Bu nedenle psikolog fiyatları sürekli olarak farklılık göstermektedir ama her zaman pahalı olanın iyi olacağı anlamına gelmez.

Genç Psikolog Mu Olgun Psikolog Mu?

Müşterilerden birçoğu bir psikologa danışacağı zaman alanında uzun yıllar boyunca çalışmış birini tercih eder. Fakat müşteriler bu soruyu kafalarına çok takmamalarını öneriyoruz. Alanında uzun yıllar çalışan biri yerine, kendini sürekli geliştiren, yenileyen biri alanında uzun yıllar çalışıp hiçbir şey yapmayıp fakat daha fazla müşteri almış biri olmaktan daha iyidir. Psikoloji bilimi genç bir bilim dalıdır. Müşterileriyle daha iyi anlaşan ve belirtmiş olduğumuz özellikleri kullanabilen bir psikologun yaşının çok da önemli olmadığını savunmaktayız.