ymk2019

Ulusal Mantar Kongresi

Değerli Katılımcılar,

Günümüzde gıda ve tıbbi özellikleri nedeniyle doğa mantarlarının kullanımı ve tüketiminde dikkat çekici bir artış söz konusudur. Bu nedenle, ülkemiz mikobiyotasındaki doğa mantar türlerinin belirlenmesi, bunların korunması ve ticari değeri olan türlerin kültüre alınması büyük önem taşımaktadır. Doğa mantarları yanında, mantar yetiştiriciliği gerek dünyada gerekse ülkemizde hızla yükselen bir sektördür. Son yıllarda özellikle mantar yetiştiriciliğindeki teknolojik gelişmeler ve yeni türlerin yetiştiriciliğinin yaygınlaşması mantar sektörünün gelişimi açısından oldukça umut vericidir. Ancak, akademisyenler, özel sektör ve kamu çalışanlarının bir araya geldiği platformlarda sektörün sorunlarının belirlenmesine ve çözüm yollarının tartışılmasına ihtiyaç vardır. Sektörde gelişmelerin sağlanması için tüm paydaşların bir araya gelmesinin ve bilgi aktarımının önemine inanıyoruz.

Milli mücadelemizin başlangıcının 100. yılında, ilk adım şehri Samsun’da düzenleyeceğimiz XI. Türkiye Yemeklik Mantar Kongre’sinde tarım, gıda, farmakoloji, çevre ve biyoloji alanlarında mantarlarla ilgili yeni gelişmeleri gündeme getirmek ve yeni işbirliklerine olanak sağlamak amacıyla tüm paydaşları bir araya getirmeyi arzu ediyoruz.

Değişik çalışma alanlarında mantarlarla ilgili farkındalığın artırılması, mantarların beslenme ve sağlık üzerindeki etkilerinin ortaya konulması ve üretimlerinin artırılması konularında değerli katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz. Kongrede sunulacak tüm bildirilerin özetleri özet kitapçığında basılacaktır. Hakem değerlendirme sürecinden geçirilecek tam metinler, uluslararası hakemli dergi olan ve TR dizininde yer alan Mantar Dergisi’nde özel sayı olarak yayınlanacaktır.

Bilgilerimizi, fikirlerimizi ve deneyimlerimizi paylaşmak için 09-11 Ekim 2019 tarihleri arasında mantara gönül vermiş akademisyenleri, araştırmacıları, uzmanları, lisans ve lisansüstü öğrencilerini, özel sektör temsilcilerini ve uygulayıcıları ilk adım şehri Samsun’da görmekten büyük mutluluk ve onur duyacağız.

Göstereceğiniz ilgi ve katkılarınız için şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımızla,

Prof. Dr. Aysun PEKŞEN

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı

Tarih

09 Eki 2019 - 11 Eki 2019

Zaman

09:00 - 17:00

Daha Fazla Bilgi

Daha Fazla Oku

Yer

Atakum Kültür ve Sanat Merkezi
Denizevleri Mahallesi, Adnan Menderes Blv. No:139, 55200 Atakum/Samsun
Kategori
QR Code

JOIN THE DISCUSSION