Samsun 4. Yöresel Ot Yemekleri Festivali

Samsun 4. Yöresel Ot Yemekleri Festivali

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında “İçinde Yaşadığın Güzelliklerin Farkına Var” temasıyla Samsun’da gerçekleştiriliyor.

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Samsun Turizmciler Derneği’nin birlikte düzenlediği Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali ile hem şehrin tanıtımına katkı sağlamak hem de bölgede yetişen otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşması ve bu kültürün yaşatılması amaçlanmaktadır.

Böylelikle doğanın mucizeleri gelecek kuşaklara aktarılabilecektir.

Festivalde neler yapabilirsiniz!

Engebeli Karadeniz doğasında doğada gördüğünüz yüzlerce ot çeşidinden yenilebilen otları bulmaya çalışırak, “Yenilebilir Ot Toplama Yarışması”na katılabilir, organik tarım yapan ve bahçelerinde organik olarak yetiştirdikleri ürünler ile sağlıklı ve doğal yaşam için çabalayan Sürmeli Köyü halkıyla tanışabilir, istediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

Doğal ve kültürel zenginliklerin bir arada olduğu, yeni yeni keşfedilen, eski konakları ve Mübadele Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Alaçam’da leylak kokulu sokaklarda dolaşabilir, yabani çilekleri tadabilir, yeşillikler ve çam ağaçları arasında keyifli bir festival günü geçirebilirsiniz.

Karadeniz’in alabildiğine yeşilinde, çocuklarınız, hem eğlenip doğadaki otları tanıyabilir, hem de “Doğada Resim Etkinliği”ne katılabilir, festival boyunca düzenlenecek farklı etkinliklerde de yer alabilirler.

Yeşille mavinin içiçe olduğu sakin ve huzurlu bir Karadeniz şehri olan Samsun’da festivalin üç günü, Türkiye’nin en uzun sahillerinden biri olan Atakum’da Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi bahçesinde gerçekleştirilecektir.

Festival alanında çalışkanlığı ile meşhur Karadeniz kadınlarının hazırladığı farklı yöresel lezzetleri tadabilir, geleneği geleceğe taşımak için orada bulunan nineler ve teyzelerle sohbet edebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ile ilgili söyleşilere katılabilirsiniz.

Karadeniz havasını yerinde yaşayıp, biraz yağmur, biraz güneş dört mevsimi aynı anda hissedebilirsiniz.

Ünlü şeflerle tanışıp yöresel otlarla yapılan yemek yarışmasına katılabilirsiniz. Belki bu yılın en sevilen tarifi sizin tarifiniz olabilir kimbilir. Her yıl farklı şehirlerde yaşayan Karadeniz kadınları farklı tariflerle katılıyor yarışmaya. Geçen yılın birincisi ısırganlı zencefilli kurabiye de bu tariflerden biri.

Festivale gelirken tarif defterinizi de yanınıza almayı unutmayın lütfen. Gelecek nesillere bırakmak isteyeceğiniz çok farklı lezzetler keşfedebilirsiniz.

Notlar:
Festival kapsamında  düzenlenen “Yöresel Ot Yemekleri Yarışması” ve “En Çok Çeşit Yenilebilir Ot Toplama Yarışması” nda katılımcılar yöresel otlarla yaptıkları yemek çeşitlerini, doğadan topladıkları otları ya da bahçelerinde yetişen otları sergileyebilecek, evde yaptıkları reçeller ve turşularla da katılabilecekler.

Festivalde “Yöresel Ot Yemekleri Yarışması” için hazırlanacak olan yemeklerde kullanılacak otlar; mendek, yazı pancarı, diken ucu (mevlicen), sakarca, kaldirik, pelpit, yağlıca, ebegümeci, yaprak çeşitleri,höngül (turp otu), lahana, pazı, ısırgan, kırçan, kuzu kulağı, tere, kaz ayağı, su teresi gibi yöresel otlardır. Yarışmaya bu otlarla yapılan yöresel ev yemekleri, salatalar, börekler, pilavlar, dolmalar ve hamur işleri çeşitleri ile katılınabiliyor.

Yarışmalara katılmak, stand açmak isteyenler ilgilendikleri kısımla ilgili başvuru formalarını doldurabilir ya da Samsun Turizmciler Derneği Başvuru Noktasına şahsen başvurularını yapabilirler.

Festival Programı

9 Mayıs 2018 Çarşamba (Sürmeli Köyü)

09.00 Onur Anıtı önünden otobüslerle hareket
10.30 Otları tanıma etkinliği
11.00 Doğada resim etkinliği
11.30- 16.30 En çok çeşit yenilebilir ot toplama yarışması

10 Mayıs 2018 Perşembe (Alaçam – Gökçeboğaz)

08.00 Onur Anıtı önünden otobüslerle hareket
09.30 Doğal Ürünler Pazarı’nda otları tanıma etkinliği ve çevre gezisi
10.30 Çocuklarla “Tarihe Dokun” resim etkinliği
11.30- 16.30 En çok çeşit yenilebilir ot toplama yarışması

11 Mayıs 2018 Cuma (Atakum – Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Bahçesi)

09.00 Standların kurulması
14.00 Festival açılış töreni
14.30 Bereket Tenceresi (65 çeşit ot kavurması)
09.00-19.00 Fotoğraf ve resim sergisi

12 Mayıs 2018 Cumartesi (Atakum – Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Bahçesi)

09.00 Standların kurulması
11.00 Yöresel Ot Yemekleri Yarışması
16.30 Festival ödül töreni
09.00-19.00 Fotoğraf ve resim sergisi

13 Mayıs 2018 Pazar (Atakum – Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Bahçesi)

09.00-19.00  Standlar

Tarih

09 May 2018 - 13 May 2018

Yer

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi
Denizevleri Mahallesi, Adnan Menderes Blv. No:139, 55200 Atakum/Samsun
Kategori
QR Code

JOIN THE DISCUSSION