Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü Etkinliği

Avrupa’da her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında “Avrupa Hareketlilik Haftası “ olarak kutlanmaktadır.

Bisikletliler Derneği tarafından Tüm Türkiye’de 22 Eylül Pazar günü 2019 yılı Avrupa hareketlilik haftası ve Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü kapsamında Avrupa Hareketlilik Haftası – Dünya Otomobiliz Yaşam Günü Bisiklet gezisi düzenlenecektir

İlimizde de bu etkinlik 22 Eylül Pazar Günü Saat 12: 00’de Adnan Menderes Bulvarı üzerinde Atakum Cobanlı iskelesinden başlayacak olup bisikletler ile Atakum Yat Limanına kadar bisiklet yolunu takip ederek gidilecek ve tekrar Atakum Çobanlı İskelesine geri dönülecektir etkinlik Atakum Çobanlı İskelesi önünde son bulacaktır.

Avrupa Hareketlilik Haftası her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmaktadır. Bu yılın aktiviteleri Güvenli Yürüme ve Bisiklete Binme olarak belirlenmiştir. Türkiye’deki kentlerin hareketlilik haftasına katılımları her geçen yıl artmaktadır. 2018 yılında 26 kent katılmıştır bu yıl da 61 kent 2019 Avrupa Hareketlilik Haftasına katılmak üzere şimdiden kaydoldu.

Avrupa Hareketlilik Haftası kampanyasının amacı toplu taşımanın, yürüme ve bisiklete binme ve diğer sürdürülebilir hareketlilik biçimlerinin desteklenmesidir. Yürümek ve bisiklete binmek en aktif ulaşım biçimleridir ve kent ve kasabalarımızın geleceği bakımından hayati öneme sahiptir. CO2 emisyonu olmayan, güvenilir, sosyal ve ekonomik olarak herkesin kullanabileceği bu ulaşım biçimlerinin sağlığa ciddi faydaları vardır.

Benzer Etkinlikler