“Arşın Mal Alan” adlı opereti Samsun’da

SAMDOB, Azerbaycan operasının önemli değerlerinden Üzeyir Hacıbeyov’un eserini kasım ayında sanatseverlerle buluşturuyor

Azerbaycan Operası’nın sevilen eseri “Arşın Mal Alan” opereti 17 Kasım Cumartesi günü seyircisiyle tekrar buluşacak.

Sanat sezonu boyunca birçok prömiyer yapacak olan SAMDOB, Azerbaycan operasının önemli değerlerinden Üzeyir Hacıbeyov’un eserini 17 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’da Samsun Atatürk Kültür Merkezinde sahnelenecek.

Bestesi ve librettosu Üzeyir Hacıbeyov’a ait olan eserde sanatçı, Karabağ’ın Şuşa şehrinde yaşayan gerçek karakterlerden esinlenmiş, dönemin kadın-erkek ilişkilerine büyüteç tutmuştur. Operette eski adetlerin yanlışlığı besteci tarafından eleştirel ve komik bir dille ele alınmıştır.

Hafız Guliyev’in rejisiyle sahneye koyulan eserin orkestra şefliğini Marco Morrone yaparken, koro şefi Onur Altıparmak. “Arşın Mal Alan” operetinin dekor uyarlaması Hakkı Kandır’a, kostüm uyarlaması Aydan Çınar’a, koreografisi Özgün Barılı’ya, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a, metin uyarlaması Şenol Talınlı’ya ait.

Eser, zengin bir tüccar olan Esger’in evleneceği kişiyi önceden görmesinin yasak olmasından şikayet etmesiyle başlar; çünkü eski adetlere göre, evlenecek olan kadın ve erkek birbirlerini önceden göremezler. Evleneceği kadını önceden görmeyi kafaya koyan Esger, o devirde kadınların yüzlerini saklamadıkları kumaş satıcısı kılığına girmeye karar verir. En yakın arkadaşı Süleyman ile beraber Soltan bey’in konağına gider ve Gülçöhre’yi ilk kez orada görür. Evlerine gelen kumaş satıcısına aşık olan Gülçöhre artık başkasıyla evlenemeyeceğine karar vermiştir. Kızını kumaş satıcısına vermek istemeyen Soltan bey, Süleyman’ın zengin ve genç bir tüccarın kızına talip olduğunu söylemesiyle düğün hazırlıklarına başlar. Sevmediği biriyle evlenmek istemeyen Gülçöhre’nin intihar etmeyi düşünmeye başlamasıyla olaylar karmaşık bir hal alır.
Eserin sanatçı kadrosu şu şekildedir:

Esger : Volkan Binerbay – Dinçer Gökçe – Gürkan Sezgin – Şenol Talınlı
Gülçöhre : Sezen Alanbay – Eda Bingöl gürkan – Arsen Tekinmirza
Asya : Didem Çelik – Leyla Ceren Koç
Cihan : Hale Akünal – Ayşe Ceylan
Soltan Bey : Özgür Aslan – M. Orçun Gün – Mithat Karakelle
Süleyman : Hasan Çelik – Murat Göçken
Veli : Metin Bayram – Aras Özorhon
Telli : Gamze Barhan – Ezgi Özer

“Arşın Mal Alan” adlı operetin 17 Kasım 2018 Cumartesi akşamı saat 20.00‘da Samsun Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Sahnesi’nde gerçekleştirilecek, eserin biletleri biletiva.com adresinden ve SAMDOB gişesinde satışa sunulmuştur. SAMDOB gişe hafta içi 10-00 – 18.00 saatleri arasında, temsil günleri temsil başlama saatine kadar açıktır. Bilet fiyatları 20 TL – 40 TL arasında değişmektedir.

Benzer Etkinlikler