“Il Signor Bruschino” ilk kez Samsun’da sahneleniyor

Samsun Devlet Opera ve Balesi, “Il Signor Bruschino” adlı komik opera eseriyle sezonun ilk prömiyer eserini sahneye koyuyor

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin 2018-2019 sanat sezonun ilk prömiyer eseri “Il Signor Bruschino” 6 Ekim 2018 Cumartesi akşamı seyircisiyle buluşuyor. Komik opera türünün önemli temsilcilerinden G. Rossini’nin bestelediği eser, aşkları için her şeyi göze alan Florville ve Sofia’nın bol kahkahalı hikayesini anlatıyor.

39 opera eseri bulunan besteci G. Rossini’nin henüz 21 yaşındayken bestelediği “Il Signor Bruschino”, komik opera tarzıyla güncelliğini koruyan, “La Cambiale di Matrimonio” ile başlayan tek perdelik komik opera serisinin dördüncüsü ve sonuncusu. Tam ismi “Il Signor Bruschino (Il Figlio Per Azzardo)” (Beklenmedik Evlat) olan eserin librettosu, Venedikli şair  Guiseppe Maria Foppa tarafından yazıldı.

Dünya prömiyeri Venedik’te 1813 yılında yapılan eser, Aydın Buğra Güven’in rejisörlüğünde Samsun Operası’nda hayat buluyor. 1970’lerin tarzıyla sahneye koyulan eser, birbirinden nefret eden babaların çocukları, Florville ve Sofia’nın aşklarını anlatmaktadır.  Eserde Sofia’nın hamisi Gaudenzio ile dostluğu sonucu kente gelen baba Bruschino, bir sürprizle karşılaşmaktadır, oğlunun yerine bir başkası geçmiştir ve bunu polis dahil kimseye kanıtlayamaz. Sevdiğine kavuşmak için oğul Bruschino kılığına giren Florville’in yaşadığı komik maceralar muhteşem bir müzik eşliğinde SAMDOB sahnesinde hayat buluyor.

Orkestra Şefliğini Augusto Arias ve Artun Hoinic’in dönüşümlü olarak yapacağı eserin dekor tasarımı Özgür Usta, kostüm tasarımı Gazal Erten, ışık tasarımı Bülent Aslan ve O.Murat YILMAZ’a ait.

Eserin oyuncu kadrosu şu şekildedir:

Gaudenzio: Hasan Çelik

Sofia: Derya Belevi/Seren Şanal/Betül Uzunoğlu

Brushino (Baba): Murat Göçken

Brushino (Oğul): Metin Bayram/Özgün Şengül

Florville: Özer Öndeş/Gürkan Sezgin

Un delegato di polizia: Volkan Binerbay/Yunusemre Kemal Sönmez

Filiberto: Umur Sevim/Ali İbrahim Tuluk

Marianna: Didem ÇElik/Leyla Ceren Koç

“Il Signor Bruschino” adlı opera Buffa eserinin prömiyeri 6 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 20:00’da Aydın Gün Sahnesi’nde gerçekleştirilecek olup, eserin biletleri biletiva.com adresinden ve SAMDOB gişesinde satışa sunulmuştur. SAMDOB gişe hafta içi 10:00-18:00 saatleri arasında, temsil günleri temsil başlama saatine kadar açıktır.

Oyun Özeti

Sofia ve Florville sevgilidirler. Fakat Sofia’nın hamisi Gaudenzio’nun evliliklerine izin vermesi mümkün değildir. Çünkü Gaudenzio ve Florville’nin babası Senatör Florville ebedi düşmanlardır. Senatör Florville ölmüş fakat Gaudenzio’nun düşmanlığı bitmemiştir. Gaudenzio; Sofia’yı eski dostu Signor Bruschino’nun oğlu Genç Bruschino ile evlendirmeye karar vermiş ve bir mektup yazarak Signor Bruschino ile anlaşmışlardır. Sofia; Genç Bruschino’yu hiç görmemiştir. Signor Bruschino oğlunu Sofia ile tanışması için göndermiş, fakat bir pansiyonda konaklayan Genç Bruschino; kumar oynayarak borçlanmış ve borcunu ödeyememiştir. Bu nedenle Pansiyonun sahibi Filiberto tarafından alıkonulmuştur. Bunu fırsat bilen Florville; Gaudenzio’ya kendisini Genç Bruschino olarak tanıtıp bu yolla Sofia ile evlenme planı yapar. Signor Bruschino’nun Gaudenzio’nun evine gelmesi ile kargaşa artar. Signor Bruschino’nun; Florville’in kendi oğlu olduğunu kabul etmeye zorlanması ise işlerin içinden çıkılmaz bir hal almasına sebep olur.

Benzer Etkinlikler