Deltada Bisiklet Gezisi Düzenlendi

Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanmakta olan Samsun’un İklim Değişikliğine Adaptasyonu Sürecinde Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi Projesinin farkındalık faaliyetleri kapsamında 6 Mayıs 2018 tarihinde bisiklet gezisi düzenledi.

Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve kuş Cennetinde Bisiklet Gezisi Düzenlenen etkinlik için Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Bisikletliler Derneği ile işbirliği yapıldı.

İklim değişikliği küresel bir sorun olmakla birlikte İklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması için bireysel önlemlerde önem kazanmaktadır. Evsel atıkların değerlendirilmesi, enerji ve suyun tasarruflu kullanılması, geri dönüşümlü ürünlerin tercih edilmesi, çevrenin korunması, ulaşımda toplu taşımanın tercih edilmesi gibi bireysel önlemler alınabilir. Ulaşımda çevreci çözümler arasında mümkün olması durumunda araç yerine yaya gidilmesi veya bisiklet kullanılması tercih edilebilir.

Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti ağırlıklı uygulanan projenin ana temasını destekleyecek ve bu vesile ile ilimizde bisiklet kullanımını artırmaya yönelik farkındalık oluşturmak üzere 6 Mayıs 2018 tarihinde bisiklet gezisi düzenledi.

Gezi Yörükler Ziyaretçi Merkezinden başladı ve Delta içerisinde Jandarma Kontrol noktasından sonra 3 km ileriye kadar devam etti. Burada bir süre dinlenen bisiklet gezi ekibi daha sonra Jandarma Kontrol noktasına tekrar döndü ve gezi burada tamamlandı.

Geziye çeşitli kamu kurum kuruluş temsilcileri, öğrenciler, yetişkinler olmak üzere farklı yaş gruplarından yaklaşık 150 kişi katıldı.  Geziye katılan ve bisikletsiz gelen 100 katılımcıya gezi süresince kullanmaları için Büyükşehir Belediyemize ait bisikletler verildi.

Katılımcılar bisiklet gezisi ile ülkemizin UNESCO Dünya Miras Adayı olan ilk ve tek alanı olan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cennetini tanıma ve sağlıklı vakit geçirme imkanı buldular.

Etkinlik öncesinde katılımcılara görünürlük logolu tişört, şapka ve yelek, su, kuru meyve ve kumanya gibi malzeler dağıtıldı.

Benzer Etkinlikler