Kızılırmak Deltasında Bisiklet Gezisi

Samsun’un İklim Değişikliğine Adaptasyonu Sürecinde Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi Projesi, Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanmaktadır.

Projemizin iklim değişikliği ile bireysel mücadele yöntemleri hakkında yürütülecek faaliyetlerden biri olan Samsun ve Delta arasında bisiklet turu düzenlenecektir. 

İklim değişikliğinin ana nedenleri arasında sanayileşme yer alıyor. Küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının kabaca 1/3’ü sanayiden, 1/3 enerji üretiminden 1/3’ü ise ulaşımdan kaynaklanıyor. Sanayileşmenin motoru ise enerji kullanımının artması. Enerji ihtiyacını karşılamak için yapılan işlemlerin birçoğu ise CO2 salınımını artırıyor. Sanayileşme öncesinde 280  ppm (milyonda parçacık sayısı) olan CO2 günümüzde 387 ppm’e ulaştı. Bir diğer faktör ise ulaşım. Her kontağı çevirdiğimizde küreyi ısıtmaya devam ediyoruz. Oysa bunun hem sağlıklı hem de çevre dostu alternatifi olan bisiklet kullanımı hem ülkemizde hem de ilimizde sınırlı düzeydedir. İklim değişikliği ile mücadelede bireysel mücadele yöntemleri arasında da yer alan toplu taşımanın yaygınlaştırılması, ilimizde de var olan tren taşımacılığının artırılması, bunların yakıtlarının da fosil yakıt yerine yenilenebilir enerjilerden üretilmesi, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması gibi çalışmalar da büyük öneme sahiptir. Bir bisiklet ile ulaşımı sağladığınızda 0 emisyon üretiyorsunuz oysa arabada bu değer 180 gr/km dır. Bisikletle yolculuk yaptığınızda km’de 35 kalori enerji harcıyorsunuz oysa araba da kullandığınız petrol ile 1800 kalori yakıyorsunuz. Yani bisiklet kullandığımızda kendimiz enerji harcıyoruz. Oysa arabada aynı yolu almak için dünyanın milyonlarca yılda oluşturduğu enerjiyi tüketiyoruz.

Projemizin ana temasını destekleyecek ve bu vesile ile de ilimizde bisiklet kullanımı hakkında farkındalık oluşturacak bir etkinlik olarak Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cennetinde bir bisiklet turu düzenlenecektir.

Etkinlik 6 Mayıs 2018 Pazar günü, Saat 13.00’te Kızılırmak Deltası Yörükler Girişi Ziyaretçi Merkezinden başlayacaktır. 

Etkinlikliğe katılmak isteyenler kendi bisikletleriyle katılım sağlayabileceklerdir. 100 kadar sınırlı sayıdaki bisiklet bisikletsiz gelen ve aşağıdaki linkten başvuru yapacak ilk 100 kişiye bisiklet turu süresince kullanmak üzere kimlik karşılığı verilecektir. 18 yaş altı katılımcıların velilerinden izin almaları gerekmektedir.

Bisiklet turu etkinliği için Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Bisikletliler Derneği ile işbirliği yapılmıştır.

Bisiklet turuna katılmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki linkte açılacak soruları cevaplayınız.

Başvuru Linki: https://goo.gl/sTppnJ

Benzer Etkinlikler