Benerci Kendini Niçin Öldürdü Adlı Tiyatro Oyunu Samsun’da

Erkal Umut’un yönettiği Benerci Kendini Niçin Öldürdü? adlı tiyatro oyunu 3 Mart 2018 Cumartesi günü saat 19:30’da Lovelet Sahnesi’nde izleyicisiyle buluşuyor.

Bilet fiyatı 5 Tl’den satışa sunulmuştur. Biletinizi biletiva.com adresi üzerinden temin edebilirsiniz.

“Benerci Kendini Niçin Öldürdü?” adlı eser, Hindistan’daki sömürge karşıtı mücadele içinde yer alan Benerci  adındaki yurtsever bir gencin yaşadığı olaylar üzerinden sömürgeciliği ve ona karşı mücadeleyi ele alıyor.

Düşsellik ile gerçekliğin iç içe geçtiği bu oyunda, aynı zamanda; sömürgeciliğe karşı mücadeleye olan inanç ve bağlılık, yurtsever sorumluluk, mücadele arkadaşlığı, toplumsal fedakarlık gibi konular Nazım’ın dizeleri ile sahneye taşınıyor.

Nazım Hikmet, romanına ilişkin verdiği bir ropörtajda, eserinin tezinin sömürgeciliğe ve Gandiciliğe karşı olduğunu söylerken, “bir devrimcinin hangi şartlar içinde kendini öldürmeye hak kazandığını” da anlattığını ifade ediyor.

Nazım Hikmet’in yaşadığı dönemler için, öz ve biçim bakımından devrim niteliğinde sayılabilecek manzum romanın bu yenilikçi yapısı, sahne üzerinde de birçok yenilikçi teatral uygulamalara kaynaklık ediyor.

Benerci devrimci bir gençtir. Hazım zamanlarını, boş gecelerini değil, boydan boya ömrünü vermiştir devrime

Hindistan’ın gerçek bağımsızlık ve gerçek kurtuluşu için çalıştığından dolayı, Britanya polisi tarafından tutuklanmış, Britanya adliyesi tarafından yargılanmış ve Britanya hükümeti tarafından, Benerci, hapse atılmıştır.

Benerci benim oğlum.
Onu benkellemden, etimden, iskeletimden
sizin için doğurdum…
Dostlar!”

Nazım Hikmet

Oyun süresi: Bir perde – 1 saat 10 Dakika

Yazan: Nâzım Hikmet

Uyarlayan ve Yöneten: Erkal Umut

Yönetmen Yardımcısı: Dilara Acer

Oynayan: Latif Tiftikçi

Işık Efekt Yönetimi: Dilara Acer – Tansel Şahinoğlu

Dramaturji, Afiş, Dekor: Topluluk çalışması

Benerci Kendini Niçin Öldürdü Adlı Tiyatro Oyunu Samsun’da Etkinlik Detayları

Benzer Etkinlikler