Kuvayi Milliye Destanı Adlı Tiyatro Oyunu Samsun’da Sahneleniyor

Kuvayi Milliye Destanı Adlı Tiyatro oyunu 11 – 25 Mart 2018 tarihlerinde saat 18:00’da Lovelet Sahnesi’nde Sahneleniyor.

Bilet Fiyatı 1. Kategori 28,50 Tl olarak belirlenmiştir. Biletinizi biletix.com adresi üzerinden temin edebilirsiniz.

“Kuvayi Milliye Destanı- Nazım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941’de bitirdiği Kuvayi Milliye şiiri(destanı) şairin Kurtuluş Savaşı’nı baplar halinde anlattığı bir destandır. Kuvâyi Milliye Destanı’nda Nâzım Hikmet, kapitalist-emperyalist Batı karşıtı, Anadolu insanının kurtuluşunu ifadeye yönelik ideolojik temele yaslanan farklı bir söylem geliştirir. Örtük bir dille ifade alanına taşınan bu söylem, sosyalist düşünce çerçevesinde Marksist dünya görüşünde kaynağını bulur. Böyle olunca da o, Kurtuluş Savaşı’na “alışılmış ‘kahramanlık öyküsü’ anlayışından farklı” bakar. Kuvayi milliye destanında, anlamı açıkça verilmese de materyalist, sosyalist dünya görüşü eserin “iç örgülerinde” kuvvetle hissedilir.

Her okunduğunda insanı farklı şekilde etkileyen bir başyapıttır. Ulusal kurtuluş savaşında kıyıda köşede kalmış, dipnot insanlarının kahramanlığıdır aslında bu destan…İpliği Türkçe olan bir tığ gibi işlemiştir Nazım Hikmet Kuvayi Milliye’de Türk dilini.”

Kuvayi Milliye Destanı Adlı Tiyatro Oyunu Samsun’da Sahneleniyor Etkinlik Detayları

Benzer Etkinlikler