Orfeo Ed Euridice Adlı Opera Samsun’da Sahneleniyor

Orfeo Ed Euridice adlı Opera 10 – 12 – 31 Mayıs 2018 tarihlerinde saat 20:00’da Samsun Devlet Opera ve Balesi Aydın Gün Salonu’nda izleyenler ile buluşacak.

Eser, konusunu bir Antik Yunan efsanesi olan Orfeo efsanesinden alır. Orfeo’nun çok sevdiği karısı Eurydice, yılan sokması sonucu ölmüştür. Orfeo, karısı ölüp yeraltına gidince ona tekrar kavuşmak ister. Tanrılardan yardım görme umuduyla, lir çalarak muhteşem müzikler yaratır. Bu çabaların sonunda tanrılardan yanıt gelir; Orfeo Eurydice’e kavuşacaktır fakat bir koşulla. Karısı yeraltı âleminin karanlıklarından ışığa çıkana kadar onun yüzüne bakmaması gerekmektedir. Orfeo bunu kabul eder ancak karısı ile tam ışığa çıkacaklarken onun ısrarlarına dayanamaz ve dönüp karısının yüzüne bakar. Bu büyük hatasından ötürü karısının ruhu sonsuzluğa karışırken onu bir daha kaybeden Orfeo kahrolur.

Operanın finali mitolojik öyküden farklı bir finalle bitirilmiştir. Mitolojik öyküde Orfeo karısının yeniden ölmesine neden olarak onu bir kez daha ve sonsuza kadar kaybederken operanın finalinde Orfeo ve Eurydice, Orfeo’nun hatasına rağmen tanrılar tarafından affedilirler ve opera mutlu sonla biter.

Orfeo Ed Euridice Adlı Opera Samsun’da Sahneleniyor Etkinlik Detayları

Benzer Etkinlikler