La Bayadère Adlı Bale Gösterisi Samsun’da Sahnelenecek

La Bayadère adlı bale gösterisi 14 – 21 Nisan 2018 ve 3 Mayıs Perşembe günü saat 20:00’da Samsun Devlet Opera ve Balesi Aydın Gün Salonu’nda izleyenler ile buluşacak.

Gösterinin Konusu; Eser, efsanevi Hindistan’da geçer. Bayadère yani tapınak dansçısı olan Nikiya, soylu savaşçı Solor’a âşıktır. Ancak Rajah, kızı Gamzatti’nin Solor’la evlenmesine karar vermiştir. Gamzatti’nin güzelliğiyle büyülenen Solor, Nikiya’ya verdiği sözleri unutur.

Rajah, Nikiya ve Solor’un aşkını Nikiya’ya aşık olan Yüce Brahmin’den öğrenince tapınak dansçısını öldürtmeye karar verir. Gamzatti, Solor’dan vazgeçmesi için Nikiya’yı ikna etmeye çalışır, fakat Nikiya bunu reddederek prensese saldırır, böylece prenses de bayadère’in öldürülmesi gerektiğine kanaat getirir.

Nikiya, Gamzatti ve Solor’un nişan töreninde dans eder ancak Rajah ve Gamzatti tarafından gönderilmiş çiçek sepetine saklanan zehirli bir yılan tarafından sokulur. Dansçı, tanrıların lanetini ölümünden sorumlu olanların üzerine çağırarak son nefesini verir.

La Bayadère Adlı Bale Gösterisi Samsun’da Sahnelenecek Etkinlik Detayları

Benzer Etkinlikler