Deaflympics 2017 Kapanış Töreni

Türk spor tarihinin ve Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Deaflympics 2017 Samsun, Yaşar Doğu Spor Salonu’ndaki görkemli kapanış seremonisiyle sona erdi. Altı kıtadan 97 ülkeyi, 3 bin 148 sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcıyı bir araya getiren 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Deaflympics 2017 Samsun, büyüklüğüne yaraşır bir açılışın ardından, kapanış seremonisiyle sona erdi. Seremoniye Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da katıldı.

Program ilk olarak ülke bayraklarının geçit töreniyle başladı. 97 ülkenin bayrağı sırayla geçti. Daha sonra olimpiyatlarda yaşanan olaylar dev ekranda gösterildi. Kapanış seremonisi daha sonrasında protokol konuşmalarıyla devam etti.

Samsun’un organizasyonu çok iyi bir şekilde yaptığını vurgulayan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Olimpiyatların Samsun’da yapılmasında büyük emeği olan Eski Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, cumhurbaşkanımız ve başbakanımıza teşekkür ediyorum. Samsunlular çok güzel bir misafirperverlik gösterdiler. Yarışmalara katılan ve madalya getiren sporculara teşekkür ederim. Samsunlu sporseverler centilmen bir şekilde maçları takip ettiler. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bakan Bak: ‘Spor herkesin ortak dilidir’

Sporun birleştirici bir gücünün olduğunun altını çizen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Spor dünyanın ortak dilidir. Bakın dünyadan 97 ülke burada toplandık. Hepimiz aynı dili konuşuyoruz. Spor kardeşlik, sevgi ve barışın dilidir. Spor kitlelerin ortak dilidir, kitleleri bir araya getirir. Organizasyonu başarıyla gerçekleştirmemizi sağlayan herkese şükran duyuyorum. Ülkemiz spor tesisleri ve spora yapılan yatırımlarla her zaman büyük spor organizasyonları yapmaya elverişli olduğunu burada kanıtlanmıştır. Misafirlerimiz Samsun’u ve Türkiye’yi unutmasın” dedi.

‘Bin 530 madalya sahiplerini buldu’

Samsun’da her şeyin çok güzel olduğunu ifade eden Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev, “Bu olimpiyatlarda çalışmak için herkes çok çalıştı. Muhteşem bir 2 hafta burada geçti. Bin 530 madalya sahiplerini buldu. Samsun’un oyunlara ev sahipliği yapması için emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Tüm yapılanlar için sizlere minnettarız. Dünyayı birleştirmek için sporun gücünü bizlere gösterdiniz” şeklinde konuştu.

Güvenli ve huzurlu bir şekilde olimpiyatları geçirdiklerini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, “Ülkemizin bugüne kadar düzenlemiş olduğu en büyük organizasyonu başarı ile tamamladık. Bu organizasyonun huzurlu ve güvenli bir şekilde yapılmasından dolayı gururlu ve mutluyuz. Buraya gelen yabancılar Türkiye ve Samsun’u tanıma fırsatı buldular. Olimpiyatlara katılan sporculara ve misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bu olimpiyatların yapılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yaptığı en büyük organizasyona ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Olimpiyatlar bugün sona erdi. Bu 13 gün içerisinde misafirlerimizi ağırlamanın mutluluğunu yaşadık. Misafirlerimiz şehirlerimizin kalitesini yükseltip bizleri mutlu ettiler. Yaptığımı çağrıya 97 ülke katıldı. Dünya insanlığının dostluğuna katkı verdiğimiz için mutlu olduk. Lütfen Samsun ve Türkiye’yi unutmayınız” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından kapanış deklarasyonunu yapmak üzere ICSD Başkanı Valery Rukhledev sahneye geldi. ICSD bayrağı devir teslim töreni yapıldı. 13 gündür Samsun’da olan ICSD bayrağı, Valery Rukhledev’e devredildi.

Kapanış seremonisi daha sonra halk oyunları gösterisi ve Murat Dalkılıç konseri ile sonlandı.

Türkiye Deaflympics 2017’yi 46 Madalya İle Dördüncü Olarak Tamamladı

İlimizde 18-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ve Deaflympıcs tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda 21 farklı branşta, Rusya 85´i altın toplam 199 madalya ile birinciliği elde ederken, Türkiye 17´si altın ile toplam 46 madalya ile dördüncü oldu. 

İlimizde 18-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ve 97 ülkeyi, 3 binin üzerinde sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcıyı buluşturan, Türk spor tarihinin ve Deaflympıcs tarihinin en geniş katılımlı spor organizasyonu Deaflympıcs Samsun 2017, Yaşar Doğu Spor Salonu’nda düzenlenen görkemli kapanış töreniyle sona erdi.

Toplam 21 farklı branşta yapılan oyunlarda Rusya 85’i altın 199 madalya ile birinciliği kazandı. Ukrayna 21’i altın 99 madalya ile ikinci, Güney Kore 18’i altın 52 madaya ile üçüncü, Türkiye 17’si altın 46 madalya ile olimpiyat oyunlarını 4’ncü sırada kapattı.

TÜRKİYE, DEAFLYMPICS 2017’Yİ 46 MADALYAYLA TAMAMLADI

Türkiye, ev sahibi olduğu bu büyük organizasyonu 46 madalyayla tamamladı. Milliler böylece, 32 madalya kazanılan Sofya 2013’ü geride bıraktı ve kendi Deaflympics rekorunu kırdı.

Oyunların en başarılı ülkesi, 85’i altın, 53’ü gümüş, 61’i bronz olmak üzere toplam 199 madalya kazanan Rusya oldu. Ukrayna 21 altın, 42 gümüş ve 26 bronzla toplam 99 madalya alırken, Kore 18 altın, 20 gümüş, 14 bronzla toplam 52 madalya kazandı. Türkiye, 17 altın, 7 gümüş ve 22 bronzla toplam 46 madalyaya ulaşıp dördüncülükte yer aldı.

Ülkemize madalya getiren sporcularımızın isimleri:

Altın Madalya (17)

Atletizm (1): Yasin Süzen (Erkekler 400 metre)

Futbol (1): Türkiye İşitme Engelliler Erkek Futbol Milli Takımı

Grekoromen Güreş (4): Mehmet Ali Yiğit (Erkekler 59 kg), Muhammet Akdeniz (Erkekler 71 kg), Kadir Kuş (Erkekler 75 kg), İlhan Çıtak (Erkekler 98 kg)

Hentbol (1): Türkiye İşitme Engelliler Erkek Hentbol Milli Takımı

Judo (2): Erkan Esenboğa (Erkekler 60 kg), Erkan Esenboğa / Abdullah Sevinç (Karışık takım kata)

Karate (2): Gamze Keresteci (Kadınlar Kumite + 68 kg), Burak Mert Can / Mehmet Ali Sapmaz /Fatih Çiçek (Erkekler takım kata)

Serbest Güreş (1): İlhan Çıtak (Erkekler 97 kg)

Tekvando (4): Ali Rıza Karaca (Erkekler bireysel poomsae), Ayşe Gül Gökkaya / Aslıhan Savan / Elif Yenigün (Kadınlar takım poomsae), Selver Şeker (Kadınlar +67 kg), Merve Yazıcı (Kadınlar 49 kg)

Voleybol (1): Türkiye İşitme Engelliler Erkek Futbol Milli Takımı

Gümüş (7)

Atletizm (1): Muhammet Çakır (Erkekler Çekiç Atma)

Judo (1): Mehmet Uysal (+100 kg)

Karate (2): Burak Mert Can (Erkekler Kata), Mehmet Ali Sapmaz (Erkekler Kumite 67 kg)

Tekvando (3): Ayşe Gül Gökkaya (Kadınlar bireysel poomsae), İbrahim Atamer / Zeki Çalışkan / Ali Karaca (Erkekler takım poomsae), Muhammed Güler (Erkekler 68 kg)

Bronz (22)

Atletizm (1): Şükrü Çetinkaya / Hasan Baydaş / Hüseyin Baydaş / Yasin Süzen (Erkekler 4×400 metre bayrak)

Grekoromen Güreş (2): Celal Koçak (Erkekler 66 kg), Ahmet Talha Kaçur (Erkekler 80 kg)

Judo (3): Ayşe Kesiktaş (Kadınlar 70 kg), Samet Bulut (Erkekler 100 kg), Dilek Altın / Münife Aydın / İpek Erçin / Didem Erel / Ayşe Kesiktaş / Zehra Özbey / Serpil Yavuz (Kadınlar Takım)

Karate (8): Rümeysa Akyüzlü (Kadınlar Kumite 61 kg),  Melek Dereköy (Kadınlar Kumite 68 kg), Kader Işık (Kadınlar Kumite Açık), Fatih Çiçek (Erkekler Kata), Burak Mert Can (Erkekler Kumite 60 kg), Volkan Kardeşler (Erkekler Kumite 75 kg), Kader Işık / Rezzan Işık / Zeliha Işık (Kadınlar Takım Kata), Rümeysa Akyüzlü / Melek Dereköy / Melek Morgil / Sena Sönmez / İrem Topaloğlu (Kadınlar Takım Kumite)

Serbest Güreş (4): Mehmet Ali Yiğit (Erkekler 61 kg), Onur Arı (Erkekler 65 kg), Ercan Gör (Erkekler 70 kg), Dursun Gözel (Erkekler 86 kg)

Tekvando (3): İbrahim Atamer / Aslıhan Savan (Karışık Çiftler Poomsae), Batuhan Şimşek (Erkekler 80 kg), Osman Geçit (Erkekler +80 kg)

Tenis (1): Tutem Banguoğlu / Asuman Şakı (Çift Kadınlar)

Benzer Etkinlikler