Samsun 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Samsun Valisi Osman Kaymak, 15 Temmuz’daki darbe girişiminde şehit olanların çeşitli etkinliklerle anılacağını bildirdi.

Kaymak, 15 Temmuz gecesi Cumhuriyet Meydanı’nda toplanılacağını ve meydanda büyük ekranların kurulacağını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

“Akşam saat 23.00-00.00 gibi sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden canlı yayın ile tüm halkımıza hitap edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızı Samsun halkının Cumhuriyet Meydanında dinlemesini istiyoruz. Daha sonra saat 02.30’da sayın Cumhurbaşkanımız Ankara’ya gelerek TBMM’nin önünde tekrar halkımıza hitap edeceklerdir.”

Kurumlardan o gece için ayrı ayrı program düzenlememelerini isteyen Kaymak, “Hep birlikte bu programda buluşmak istiyoruz. 15 Temmuz’u yaşatma anlamında da Samsun halkının bizleri yalnız bırakmayacağını ümit ediyorum. O heyecanın tekrar yaşanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Samsun Valisi Osman Kaymak, 15 Temmuz’da tüm Samsun halkını Cumhuriyet Meydanına davet etti.

Atakum 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda buluşacak

15 Temmuz gecesinin yıl dönümünde Atakum Belediyesi tarafımdan anma programı düzenleniyor. Kur’an-ı Kerim Tilaveti, Şiir Dinletileri ve Video Gösterimlerinin olacağı anma programı saat 20.30’da başlayacak ve 22.30’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki programlara katılmak üzere hareket ile son bulacak.

15 Temmuz gecesinin milletin kendi imkanlarıyla devletine sahip çıktığını ifade eden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Türk Milleti tarih boyunca kendi kaderini kendisi yazmıştır. 15 Temmuz Gecesinde de yine genci, yaşlısı, kadını, erkeğiyle Türk Milleti, demokrasiyi askıya almak isteyen darbeci hainlerin tanklarına, tüfeklerine, uçaklarına karşı bedenlerini siper etmiştir. O gece 249 vatan evladımız canını verip Şehadete ulaşarak, binlerce vatandaşımız ise gazi olarak bu hain darbe girişimini engellemiştir. Bu yıl 15 Temmuz Darbe Girişiminin birinci yılında Samsun Cumhuriyet Meydanında düzenlenecek olan anma programları öncesinde Atakum 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda buluşarak, vatandaşlarımızla birlikte Cumhuriyet Meydanı’na hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kavak’ta da Anma Programı Düzenleniyor

Hafta boyunca 15 Temmuz destanını çeşitli etkinliklerle hatırlatacaklarını ifade eden Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti; “İlk etkinliğimiz sayın Kaymakamımız ile birlik bugün başladı. 15 Temmuz Türk milletinin yazdığı önemli destanlardan bir tanesidir. Unutulmamalı, unutturulmamalıdır. Unutmadık ve tabii ki unutmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti devletinin önlenemez yükselişi her dönemde bir takım mahfilleri hep tedirgin etmiş rahatsız etmiş. Bu süreçte Türkiye’nin en büyük kazanımı demokrasi üzerinde oyunlar oynanmış. 15 Temmuz, halkın iradesinin tankların üzerinde tecelli ettiği bir gündür. Tüm hemşehrilerimi 15 temmuz akşamı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Kavak Otogarı’na bekliyorum” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Halk Koşusu Gerçekleşecek

15 Temmuz’ da yapılan hain kalkışmanın unutulmaması, unutturulmaması ve gelecek nesillerce mahiyetinin daha iyi benimsenmesi adına Türkiye Atletizm Federasyonu ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzün müşterek olarak tertip edeceği “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Halk Koşusu” düzenlenecek

Canik’ten 15 Temmuz’a özel Uluslararası Sempozyum

Canik Belediyesi, 15 Temmuz’da iki büyük organizasyona birden imza atıyor. Hain darbe girişiminin 1. yıldönümünde “Nöbet” tutulacak olan Canik’te bir de “8. Uluslararası 15 Temmuz Bağlamında Din ve Toplum” sempozyumu düzenlenecek.

Hain darbe girişimini unutturmamayı amaçlayan Canik Belediyesi, 15 Temmuz’un 1. yıldönümünde hem Adnan Menderes Demokrasi Meydanı’nda nöbet programı hem de uluslararası sempozyum gerçekleştirecek. 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Cumartesi akşamı saat 20.00’da başlayacak nöbette “Milletçe Nöbetteyiz, Bayrağını Al Gel” adı altında Canikliler hainlere “Biz buradayız” diyecek. Yine bilim insanları 8. Uluslararası 14 ve 15 Temmuz arasında iki gün boyunca “15 Temmuz Bağlamında Din ve Toplum” Sempozyumunda Canik’te buluşacak.

Etkinlik detayları için tıklayın.

 

 

 

 

Benzer Etkinlikler